Wiedza z pierwszej ręki – co może mi ułatwić studiowanie

Patronem nowego cyklu postów o tematyce studenckiej jest Samorząd Studentów Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu – dziękujemy za współpracę!

Dzisiejszy wpis stanowi krótki przegląd technik, związanych z codziennym radzeniem sobie w studenckiej rzeczywistości, za które niezwykle dziękujemy Patrycji Lulkiewicz – gościni naszego pierwszego wywiadu (więcej o Patrycji, jej zmaganiach z ADHD, trudach z otrzymaniem diagnozy i edukacją o zaburzeniu, znajdziesz tutaj: Wywiad o ADHD.

  1. Planery i terminarze – niekiedy wspomaganie się wyłącznie kalendarzem ściennym (wskazującym ważne daty) może okazać się niewystarczające, by pamiętać o wszystkich ważnych terminach – warto więc wypróbować techniki łączonej – wyposażyć się w przyjaźnie wyglądający terminarz, aplikację przypominającą o zadaniach do wykonania (np. Todoist) i wspomagać się, dodatkowo, przypomnieniami ustawionymi w telefonie
  2. Focus na wykładach – utrzymanie uwagi na 1,5-godzinnym wykładzie może okazać się prawdziwym wyzwaniem – zalecamy rozważenie nad aktywnościami, zajmującymi dłonie, które ułatwią kanalizowanie (odreagowywanie) potrzeby ruchu, a być może, ułatwią także koncentrację na treściach przedstawianych przez prowadzącego – Patrycja lubi szydełkować podczas wykładów czy zajęć, a Ty?
  3. Zadbaj o przestrzeń – odpowiednia aranżacja otoczenia, w którym będziesz się uczyć jest równie ważna, ponieważ może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, komfort, a więc wyciszenie i skupienie – być może zapalenie świeczki, powieszenie kolorowych światełek lub okrycie się ulubionym kocem okaże się nieco przydatne w samym rozpoczęciu nauki?
  4. Wyrób sobie nawyk – pewną radą, która może okazać się ciekawym wsparciem dla osób mających trudności ze skupieniem, będzie wprowadzenie nawyku uczenia się przez określony czas, codziennie lub co drugi dzień – obecnie istnieje wiele aplikacji wspomagających (zachęcających) do przeznaczania pewnej ilości czasu na naukę, warto jednak pielęgnować taki rytuał regularnie, co ułatwi wyrobienie nawyku!
  5. Pamiętaj o przyjęciu leków! – to drobna rada od nas – dobrze dopasowana farmakologia, dzięki swoim właściwościom, znacznie ułatwi koncentrowanie się na tym, co ważne; droga na skróty (np. wspomaganie się różnymi innymi substancjami) może być efektywna na krótki okres czasu, ale najpewniej, nie przyniesie długofalowej poprawy!

Warto pamiętać, że wymienione, przykładowe techniki nie są uniwersalnymi radami, strukturalizującymi codzienność każdego – warto jednak je wypróbować, by przekonać się, co najbardziej ułatwi funkcjonowanie.

Opublikowano