Porady na braki uwagi – nauka popularna o neuroatypowości

Niekiedy, unikając kontaktu z lekarzem, sięgamy po informacje zawarte w sieci. Niestety bywają one nieaktualne, subiektywne, wprowadzają w błąd i szerzą panikę. Alternatywną ścieżką gromadzenia wiedzy stają się różnorodne publikacje popularnonaukowe. Temu tematowi poświęcamy dzisiejszy wpis. Przed Tobą rekomendacje różnorodnych pozycji książkowych, przybliżających tematykę neuroatypowości (w tym ADHD) , przystępnie i rzetelnie. Publikacje przedstawione w poniższym spisie zdecydowanie powinny zwrócić Twoją uwagę, jednak zachowaj czujność. Każdy czytelnik poszukuje nieco innych wskazówek w książkowych opracowaniach, dlatego nie wszystkie będą odpowiednie dla Twoich potrzeb i gustu. Niektóre z nich nie dotyczą bezpośrednio ADHD, ale zjawisk szczególnie bliskich temu zaburzeniu.

ADHD 2.0: New Science and Essential Strategies for Thriving with Distraction-from Childhood through Adulthood” (Edward, Hallowell, 2022)

Naszą skromną listę otwiera publikacja anglojęzyczna, ciesząca się dużą popularnością wśród pacjentów. Wielu czytelników ceni przystępność informacji, prostotę przedstawionych informacji i ich aktualność (książka wydana została w 2022). Z drugiej strony, wiele opinii sugeruje iż publikacja ta stanowi raczej „prostą treść” – jeśli zupełnie nie jesteś zaznajomion* z ADHD, pozycja to może okazać się przydatna. Jeśli jednak udało Ci się zgromadzić różnorodne informacje na temat omawianego zaburzenia – książka może okazać się nudna. Mimo to, pozostaje bogata w różne praktyczne informacje. 

POSKROMIĆ ADHD. Poznawczo-behawioralna terapia dorosłych” (Perlman, Otto, Safren, Spich, 2023) 

Publikacja ta nie stanowi co prawda prostego w obsłudze poradnika, kojarzonego z półek popularnej sieci księgarni, stanowi jednak profesjonalny zbiór wielu rzetelnych informacji. Jej zawartość ceniona jest przez wielu zdiagnozowanych, postrzegających wspomnianą publikację niemalże jak obowiązkowy podręcznik. I mają rację! Są to 2 podręczniki obfitujące w różnorodne techniki terapeutyczne, które możesz wykorzystać i przećwiczyć w zaciszu domowym. 

„Emocjonalne wsparcie dla kobiet z ADHD” (Frank, Solden, 2023) 

Zupełnie świeża, bardzo dobrze zapowiadająca się książka, stanowiąca poradnik poświęcony tematyce akceptacji diagnozy ADHD. Autorki zwracają uwagę na społeczny problem braku akceptacji i powszechnej wiary w krzywdzące stereotypy dotyczące zdiagnozowanych kobiet, które zdecydowały się dokonać swoistego coming out’u, związanego z doświadczanym zaburzeniem. Publikacja ta ma być drogą ku zwiększonej miłości wobec siebie samej, mimo (i na przekór) codziennych trudów spowodowanych ADHD. 

Neuroróżnorodne” (Nerenberg, 2022)

Absolutnie obowiązkowa propozycja, która powinna znaleźć się na półce każdej neuroatypowej! Stanowi ona przegląd rozmów z kobietami zdiagnozowanymi, dzielącymi się nie tylko własnymi doświadczeniami i historiami, ale i przeżyciami czy szarą codziennością – wyzwaniami, stawianymi przez zaburzenie i szeroko pojęte otoczenie. Książka niezwykle autoterapeutyczna, skłaniająca do głębszego wglądu we własne przeżycia i osobiste podejście wobec uzyskanej diagnozy. Co ważne, poddaje krytyce szeroko powielane mity, prezentuje genialne i empatyczne podejście względem atypowości. 

Kiedy ciało mówi nie” (Gabor, 2022) 

Nasz przegląd zamyka publikacja nie do końca powiązana z tematyką ADHD, jednakże – sądzimy, że wielu osobom może ona pomóc zrozumieć aspekt doświadczanych i tłumionych emocji, szczególnie stresu. Autor książki, znany specjalista w zakresie psychiatrii, wskazuje wszelkie skutki doświadczanego stresu. Obecność zaburzenia, proces diagnozy i adaptacji do przyjętej informacji o ostatecznym rozpoznaniu czy konieczność wdrożenia leczenia to kombinacja zjawisk szczególnie stresowych. Jeśli chcesz poznać, jak stres może na Ciebie wpływać, nawet nieświadomie – sięgnij po tę książkę!

Opublikowano